Antiepileptici

 (Materijal u skladu sa podacima publikovanim 2021. godine)

Najviše podataka o bezbednosti primene antiepileptika u periodu dojenja postoji za valproinsku kiselinu i njenu natrijumovu so, karbamazepin, lamotrigin i fenobarbital. Kod dojilja se, u terapiji epilepsije, često primenjuje više antiepileptika istovremeno i tada je potreban oprez zbog rizika od neželjenih efekata.

Tokom dojenja treba pratiti kliničko stanje dojenog deteta, a dojenje treba prekinuti ukoliko se uoči neodgovarajući rast i razvoj deteta. Ako se pojave pospanost, slabije prihvatanje obroka, produžena žutica i dr., mogu se meriti koncentracije leka u serumu dojenog deteta. Uvek kada je moguće podoj treba obaviti neposredno pre primene leka. Bezbednost primene antiepileptika u toku dojenja prikazana je u tabeli.

TABELA / PRIMERI NAJČEŠĆE KORIŠĆENIH ANTIEPILEPTIKA

NAZIV LEKA (INN)*

RID (%)** ILI KONCENTRACIJA U MLEKU

KOMENTAR

UTICAJ NA DOJENO DETE

 valproinska kiselina;   natrijum-valproat

 1,4–1,7

 Kompatibilni sa dojenjem.   Rizik od pojave hepatotoksičnosti i trombocitopenije. Vidi napomenu # u legendi.

 gabapentin

 1,3–6,6

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem u dozi do 2,1 g dnevno. Vidi napomenu # u legendi.

 etosuksimid

 31,4–73,5

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem i pored velike relativne doze kod dojenog deteta. Vidi napomenu # u legendi.

 zonisamid

 23,0–44,0

 Razmotriti primenu bolje ispitanog antiepileptika. Preporučiti dojenje uz oprez jer nema dovoljno podataka o bezbednosti tokom dojenja. Pratiti serumske koncentracije leka kod dojenog deteta. Vidi napomenu # u legendi.

 karbamazepin

 3,8–5,9

 Kompatibilan sa dojenjem.   Rizik od pojave hepatotoksičnosti i anemije. Može se pratiti serumska koncentracija leka kod dojenog deteta. Vidi napomenu # u legendi.

 klobazam

 3,8–9,9

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem u dozi do 30 mg dnevno. Vidi napomenu # u legendi.

 klonazepam

 2.8

 Smatra se kompatibilnim sa dojenjem u dozi do 2 mg dnevno. Zabeležene su apnea, hipotonija i cijanoza kod većih doza (6 mg). Vidi napomenu # u legendi.

 lakozamid

 1.8

 Razmotriti primenu bolje ispitanog antiepileptika.   Preporučiti dojenje uz oprez zbog nedovoljno podataka o bezbednosti. Vidi napomenu # u legendi.

 lamotrigin

 2,0–21,1

 Kompatibilan sa dojenjem. Praćenje koncentracije leka kod dojilje i prilagođavanje doze savetuje se u ranom postpartalnom periodu ukoliko je lek primenjivan u trudnoći. Postoji rizik od trombocitopenije, hepatotoksičnosti, anemije i apnee.   Ukoliko se uoči osip, prekinuti dojenje dok se ne utvrdi uzrok. Vidi napomenu # u legendi.

 levetiracetam

 3,4–7,8

 Kompatibilan sa dojenjem. Zabeleženo je smanjenje produkcije mleka kod dojilje. Vidi napomenu # u legendi.

 okskarbazepin

 1,5–1,7

 Kompatibilan sa dojenjem.   Vidi napomenu # u legendi.

 pregabalin

 7

 Razmotriti primenu bolje ispitanog antiepileptika.   Preporučiti dojenje uz oprez jer nema dovoljno podataka o bezbednosti. Vidi napomenu # u legendi.

 topiramat

 1,4–23,0

 Kompatibilan sa dojenjem. Pratiti pojavu dijareje, pospanosti i iritabilnosti, posebno kod novorođenčadi. Vidi napomenu # u legendi.

 fenobarbital

 24

 Visoka varijabilnost u izlučivanju u majčino mleko, ali se smatra kompatibilnim sa dojenjem. Ukoliko je majka tokom trudnoće lečena fenobarbitalom, treba   preporučiti dojenje kako ne bi došlo do apstinencijalnog sindroma kod deteta. Vidi napomenu # u legendi.

* INN — internacionalni nezaštićeni naziv leka, ** RID — relativna doza za dojeno dete; raspon RID je rezultat podataka iz različitih studija. # Kod svih antiepileptika pratiti pospanost, rast i razvoj dojenog deteta.

sfus logo

Bulevar vojvode Mišića 25, 11040 Beograd, Srbija

Telefon/Fax: +381 11 2648 385, +381 11 2648 386, mob. +381 63 86 55 663

e-mail: office@sfus.rs

Free Joomla! templates by Engine Templates